چطورعادت های خوب مطالعه کردن رو در نوجوانها تقویت کنیم؟

معمولا مهارت های خوب خواندن رو باید از طریق آموزش یاد گرفت. داشتن برنامه های روزانه و هفتگی میتونه به فرزندتون کمک کنه که بتونه درسهاش رو سازماندهی کنه.اگه برای انجام هر تکلیف فرزندتون یه جایزه در نظر بگیرین، این کارمیتونه کمک کنه تا فرزندتون موثرتر بخونه.

مهارت های خوب خواندن خود به خود و آسون به وجود نمیان. اکثر نوجوان ها برای داشتن این مهارت ها باید آموزش ببینن.  این کارخیلی دشواره میشه اگر شما ندونین که چقدر باید توی انجام تکالیف و درس خوندنش نظارت و مشارکت داشته باشین.

یاد گرفتن مهارت های مطالعه موثر میتونه به فرزندتون کمک کنه تا استرس کمتری داشته باشه و راحت تر بتونه نمره هاشو ارتقا بده. حتی می تونه باعث کم تر شدن جر و بحث های شما به خاطر انجام تکالیفش بشه. در اینجا دو روش مناسب برای در میان گذاشتن با فرزندتون آوردیم که بر پایه کتاب روش های موفقیت تحصیلی نوشته شده است.

 

آزمون های C و کارها.خوندن فقط شامل نشستن و مرور نوشته ها نیست. اینکار میتونه شامل این باشه که بدونید چه چیزی رو نیاز دارین بخونین و یا شامل  دادن  آزمون ها و سنجش ها باشه.

بسیاری از معلمین مدارس  دبیرستان از برنامه تعیین سطح آنلاین استفاده می کنند. بسیار از آن ها لیست تکالیف و کارهای روزانه رو در سایت میگذارند. فرزند شما می تونه از این لیست استفاده کنه تا بتونه برای درس خوندن و پیگیری مراحل درسی اش برنامه ریزی کنه.

یک تقویم تهیه کنید. به فرزندتون یاد بدین که چطور میتونه از یه تقویم دیواری بزرگ استفاده کنه و بهش چند ماژیک بدین تا بتونه زمان کارهاشو نشونه گذاری کنه. اون میتونه برای هر کلاس یا درس از یه رنگ خاص استفاده کنه و تمام تکالیف ، کارهاشو علامت گذاری کنه. یا اینکه می تونه از یه تقویم آنلاین استفاده کنه و اون رو با برنامه های مختلف در دستگاه هایی مثل گوشی هوشمند یا لپ تاپ هماهنگ کنه.

 برنامه ریزی هفتگی به وجود بیارین. فرزند شما می تونه اطلاعات رو توی یه تقویم بنویسه و از این طریق یه برنامه برای هر هفته اش تنظیم کنه. بهش یاد بدین که چطور می تونه وظایفش رو در هفته به تقویم منتقل کنه و مطمئن بشین که اون برای هر کاری زمان لازم روچند روز قبل از فرا رسیدن موعدش تعیین کرده باشه یا اینکه یه پرینت از تقویم آنلاین هر هفته اش براش بگیرین.

یه چک لیست روزانه تهیه کنین. ممکنه این کار به نظرتون افراطی باشه اما تبدیل برنامه هفتگی به برنامه های روزانه به کار خیلی مفیده. این لیست میتونه به فرزندتون کمک کنه تا کارهای روزانه اش رو انجام بده و ببینه که چقدر پیشرفت کرده. این یه ایده ی خوبه که وظایف هر روزش رو لیست کنه تا بدونه که باید انجامشون بده و به هر کار یا کلاس باید زمان مشخصی رو اختصاص بده.

راهنمایی فرزندان برای درس خواندن

روش درس خواندن مناسب.وقتی فرزندتون فهمید که قراره چی رو مطالعه کنه، گام بعدی اینه که بدونه چطوری باید مطالعه کنه. این کار می تونه از طریق یه چک لیست انجام بشه که توی هر گام برای کاملا آماده شدن در اون موضوع باید یه نامه چک کردن وجود داشته باشه.

در نظر گرفتن مکان. ببینین که فرزندتون کجا بهتر درس می خونه؟ توی مدرسه، کتابخونه یا خونه. بعضی از نوجوون ها توی فضاهایی که به دوراز هرگونه حواس پرتیه بهتر عمل می کنن اما بعضیاشون دوس دارن نزدیک به وسایل مورد نیازشون باشن. هر گزینه ای که فرزندتون در زمان انجام تکالیفش انتخاب می کنه، محیط مناسب برای درس خوندنشه.

همه وسایل رو در دسترس بذارین. این کار باعث میشه حواس فرزندتون کمتر برای جستجوی وسایلش در هنگام مطالعه پرت بشه. به فرزندتون یاد بدین که یه جایی رو پیدا کنه تا بتونه همه وسایل لازم برای انجام تکالیفش رو بذاره.اینطوری قبل از شروع به درس خوندن همه چیز از قبل حاضره.

جایزه دادن.در ابتدا نیازه که به فرزندتون توی تنظیم یه سیستم جایزه کمک کنین. مثلا برای هر فصلی که خوند شما میتونین بهش اجازه بدین برای ۱۰ دقیقه از کامپیوتر استفاده کنه. همچنین بهش یاد بدین که چطور به خودش جایزه بده مثلا یه ساندویچ در زمان بین خوندن درس انگلیسی و جبر بخوره.

یه چک لیست برای درس خوندن ایجاد کنین. این کار شامل تمام مراحلی است که فرزند شما باید انجام بدهد تا برای انجام تکالیف و خواندن موضوعات آن روز آماده شود. داشتن لیستی از تمام چیزهایی که قراره بخونه میتونه این کارو واسه فرزندتون راحت تر کنه تا بتونه درس خوندن رو شروع کنه و زمانش رو اولویت بندی کنه. این کار باعث میشه تکالیف کمتر از قبل دشوار به نظر برسن.

یه برگه اضطرار ایجاد کنین. برگه اضطرار یه وسیله اس برای نوجوون هایی که به راحتی با افکارشون حواسشون پرت میشه. به جای سر و کله زدن با تمام وسایلی که باعث حواس پرتی میشه، فرزندتون میتونه اون ها رو توی یه برگه بنویسه. وقتی درس خوندنش تموم شد می تونه بره سراغ چیزهایی که حواسش روپرت می کنه.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*