معرفی رشته تعمیر و نصب آسانسور

تعمیر و نصب آسانسور از جمله رشته‌های پردرآمد در شاخه فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش است چرا که صنعت ساخت و ساز با صنعت آسانسور رابطه بسیار نزدیکی دارد. آسانسور یکی از ابزار اصلی و تکمیلی هر ساختمانی به خصوص برج‌ها و ساختمان‌های بلند است بنابراین وجود متخصصانی، چون نصاب و تعمیرکار آسانسور در این عرصه بسیار حیاتی و ضروری است.

هنرجویان این رشته ضمن گذراندن دروس عمومی با مهارت‌های تخصصی در این رشته آشنا می‌شوند و علاوه بر دانش مورد نیاز باید از توانایی بدنی مناسبی برخوردار باشد.

آشنایی با انواع آسانسور‌ها و تسلط بر نقشه‌های مربوطه به همراه مهارت ارتباطی خوب از جمله مواردی است که در این رشته هنرجو به آن دست می‌یابد.

به طور کلی دانش آموختگان در این رشته با مراحل زیر آشنا می‌شوند.

نحوه اجرای آهن کشی و ریل گذاری داخل چاه اسانسور.

مرحله مکانیکال آسانسور شامل نصب درهای طبقات، استقرار موتور داخل موتورخانه، قراردادن کابین و قاب وزنه داخل چاه آسانسور به همراه نصب تمام متعلقات مربوطه.

مرحله الکتریکال آسانسور شامل سیم کشی داخل چاه آسانسور، نصب تابلو سه فاز و تابلوی فرمان و نصب تمام متعلقات مربوطه.

مرحله راه اندازی وتحویل آسانسور.

وظایف نصاب و تعمیرکار آسانسور

مونتاژ قطعات آسانسور و نصب آن، بررسی و کنترل منظم چرخ دنده‌ها، موتورها، ترمزها، درب‌ها و قفل‌ها برای اطمینان از امنیت آن، انجام تعمیرات لازم، پاسخگویی فوری به تماس‌های اضطراری مشتریان، تعویض بخش‌های داخلی آسانسور مانند کف پوش، دکمه‌ها، سیستم نوردهی و سیستم‌های ارتباطی و بازرسی تجهیزات آسانسور از لحاظ رعایت شدن مسایل ایمنی در آنها.

شرایط و نحوه ادامه تحصیل

هنرجویان بعد از به اتمام رساندن دوره تحصیلی کاردانش امکان ادامه تحصیل در مقطع کاردانی و کارشناسی را دارند. ایران دومین کشور بعد از انگلستان است که رشته نصب و تعمیر آسانسور را دارد.

آینده شغلی و بازار کار

با توجه به نیاز روز افزون به صنعت آسانسور آینده شغلی این رشته اهمیت بیشتری پیدا کرده است و افرادی که دانش به روز و تجربه به همراه تعهد در کار را داشته باشند آینده شغلی بهتری را برای خود رقم می‌زنند.

فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در ابتدا جذب شرکت‌های آسانسوری معتبر شوند و پس از کسب مهارت و سوابق لازم برای اخذ پروانه طراحی و مونتاژ آسانسور اقدام کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*