معرفی رشته «تعمیر تلفن‌های رومیزی و همراه»

رشته «تعمیر تلفن‌های رومیزی و همراه» در زمینه صنعت از گروه برق و رایانه قرار دارد.

معرفی رشته

امروزه یکی از فراگیرترین تجهیزات به کار گرفته شده در عصر اطلاعات و ارتباطات، تلفن است و با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، فرا گرفتن مهارت‌های لازم در به کارگیری این وسیله کارآمد ضروری و اجتناب‌ناپذیر است؛ با توجه به نیاز عموم و مورد استفاده همگانی، ضرورت تعمیر و نگهداری و سرویس‌های خاص از لحاظ نرم‌‌افزاری و سخت‌افزاری برای این وسیله کارآمد، نیاز به تکنسین‌ها و افراد مهارت دیده دارد و به طور یقین فارغ‌التحصیلان توانمند این رشته می‌توانند کسب و کار پر رونقی داشته باشند.

سطح آموزشی مهارت‌ها

هنرجویان در این رشته علاوه بر گذراندن دروس عمومی، ۵ استاندارد مهارت شغلی را گذرانده و در انتهای هر استاندارد به توانایی‌های ذیل دست می‌یابند:

   ۱ـ استاندارد کاربر رایانه: هنرجو پس از گذراندن این استاندارد به توانایی کار و IT در مراکز و مؤسسات دست می‌یابد.

   ۲ـ استاندارد طراح و تحلیل‌گر مدارات دیجیتال: هنرجو پس از آموزش این مهارت از عهده بررسی سیستم‌های عددی، کار با گیت‌های دیجیتالی و مدارات منطقی، مدارهای محاسباتی، مدارات مولتی پلکسر و دی‌مولتی پلکسر و کار با IC برمی‌آید.

   ۳ـ استاندارد تعمیرکار تلفن رومیزی و ارتباطات: هنرجو پس از آموزش این مهارت از عهده مونتاژ مدارات الکتیرکی و الکترونیکی، تجهیزات تلفن، منبع تغذیه،  آمپلی‌فایر، تعمیر و تنظیم برنامه الکترونیکی، مکانیکی و برق تلفن رومیزی و ارتباطات داخلی برمی‌آید.

   ۴ـ استاندارد تعمیرکار تلفن همراه: هنرجو پس از گذراندن این استاندارد به توانایی کار با سخت‌افزار و نرم‌افزار تلفن همراه، شناخت عیوب تلفن همراه و رفع آنها دست می‌یابد.

   ۵ـ استاندارد تعمیرکار دستگاه‌های دورنگار و فاکس: هنرجو پس از آموزش این مهارت از عهده تشخیص و بررسی مکانیزم کار با دستگاه‌های دورنگار، نصب و راه‌اندازی، تست و تنظیم دستگاه‌های دورنگار، عیب‌یابی برده‌های حافظه، کنترل و بررسی اصول کار سیستم چاپ لیزری بر می‌آید.

آینده تحصیلی 

هنرجویان بعد از فراغت از تحصیل می‌توانند در مقطع کاردانی در دانشگاه جامع کاربری ـ دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه فنی و حرفه‌ای ادامه تحصیل دهند همچنین با ۳ ساله شدن دوره متوسطه در مقطع کارشناسی نیز در رشته‌های مرتبط با رشته تحصیلی خود ادامه تحصیل دهند.

آشنایی با رشته «تعمیر تلفن‌های رومیزی و همراه» در شاخه کاردانش

ساعت آموزش

رشته «تعمیر تلفن‌های رومیزی و همراه» دارای ۱۰۵ ساعت آموزش است که شامل ۴۲ ساعت شایستگی‌های عمومی، ۴۵ ساعت شایستگی‌های فنی، ۴ ساعت شایستگی‌های پایه، ۵ ساعت شایستگی‌های کارگاهی و ۹ ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.

استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «ریاضی متشکل از ۲ واحد نظری»، «فیزیک متشکل از ۲ واحد نظری»، «کاربر رایانه متشکل از ۳ واحد نظری و ۵ واحد عملی»، «طراح و تحلیل‌گر مدارات دیجیتال متشکل از ۷ واحد نظری و ۷ واحد عملی»، «تعمیرکار تلفن رومیزی و ارتباطات متشکل از ۲ واحد نظری و ۲ واحد عملی»، «تعمیرکار تلفن همراه متشکل از ۲ واحد نظری و ۲ واحد عملی»،«تعمیرکار دستگاه‌های دورنگار و فاکس متشکل از ۵ واحد نظری و ۵ واحد عملی» و «کارورزی متشکل از ۴ واحد عملی» است

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*